Skip to main content

SENIORZY Z SIW. 2024

Aktywne Lubelskie Lokalnie

Seniorzy z SIW. Edycja 2024


To projekt realizowany z grantu w konkursie „Aktywne Lubelskie Lokalnie” z Grupą Wsparcia dla Seniorów,  którego celem jest jest rozpowszechnianie wśród mieszkańców powiatu hrubieszowskiego, w szczególności osób w wieku 60 lat i więcej wiedzy na temat: form i możliwości lokalnego działania (organizacje pozarządowe, grupy wsparcia, grupy samopomocowe), wpływu na wydarzenia i politykę samorządową, prawa i obowiązki oraz wzmocnienie umiejętności komunikacyjnych. 

Realizujemy: 

  •  2 spotkania dla 45 seniorów z psychologiem i prawnikiem (w Matczu i Obrowcu)
  • podwyższenie wiedzy o prawach obywatelskich
  • podniesienie umiejętności komunikacyjnych 
  •  5 artykułów promocyjno-poradniczych 

Zapraszamy do kontaktu: 

Stowarzyszanie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

email: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr tel. +48605085714


  • Seniorzy Madcze

SPOTKANIA INFORMACYJNO-PORADNICZE Z SENIORAMI

Jak bronić się przed oszustami, manipulacją…? Jakie prawa ma mieszkaniec gminyGdzie i jak załatwiać ważne sprawy? to główne tematy dwóch spotkań z seniorami w Dziennym Domu SENIOR + w MATCZU (19.09.2024r.)  i Obrowcu (25.09.2024r.). O miłą i merytoryczną atmosferę zadbały: psycholożka Katarzyna Reder, radczyni prawna Małgorzata Dąbek, prawniczka Teresa Dąbek i adwokatka Magdalena Kusik-Balicka.    



CZYM JEST PETYCJA?

20240927 100558 1

Jest to skierowane, na przykład do gminy, powiatu itp.  żądanie podjęcia działań  mieszczących się w działaniach gminy albo innego organu.

Petycja może dotyczyć dowolnej sprawy, na przykład zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie lokalnej, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony. Petycja może być złożona w interesie wszystkich mieszkańców, ale także w interesie podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu trzeciego, ale wówczas musimy mieć jego zgodę.

Petycję może złożyć każdy, również spółka, stowarzyszenie czy dowolna grupa osób.

Petycję wnosimy bezpośrednio do organu (instytucji społecznej), którego działalności dotyczy petycja. Petycję składamy pisemnie lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej na przykład e-mailem.

Petycja powinna zawierać

  1.  imię i nazwisko lub nazw i  adres składającego
  2. nazwę organu do którego składamy
  3. opisanie czego oczekujemy.

WAŻNE! Jeżeli w petycji nie będzie  imienia i nazwiska albo adresu petycja nie będzie rozpoznana. 

 W sytuacji gdy petycję wnosi grupa osób należy wskazać imię i nazwisko oraz adres każdej z tych osób oraz wyznaczyć reprezentanta grupy. Warto w przygotować listę osób udzielających poparcia petycji z ich podpisami. W takim wypadku najlepiej wskazać jedną osobę wnoszącą petycję, a do treści petycji dołączyć wspomnianą listę z poparciem. 

Pomimo, iż przepisy prawa nie przewidują konieczności sporządzenia uzasadnienia petycji, warto je zawrzeć w treści pisma, aby opisać adresatowi petycji sprawę oraz wyjaśnić nasze stanowisko. 

Petycja winna zostać rozpoznana w terminie 3 miesięcy od dnia jej wniesienia. Podmiot ją rozpatrujący zawiadamia składającego petycję o sposobie jej załatwienia. Na zawiadomienie to nie przysługuje żaden środek zaskarżenia.



CZYM JEST INICJATYWA LOKALNA?

to forma współpracy  mieszkańców ze swoją gminą, powiatem.

Celem inicjatyw lokalnej jest wspólne zrobienie czegość dla  społeczności lokalnej. Jeśli masz pomysł na coś: ważnego,  ciekawego albo potrzebnego mieszkańcom twojej okolicy i chcesz razem z sąsiadami lub znajomymi go zrealizować, ale brakuje Ci środków, miejsca, materiałów, możesz złożyć do gminy pismo o jego wsparcie właśnie w ramach inicjatywy lokalnej.

Dzięki inicjatywie lokalnej możesz realizować wiele pomysłów: większych, takich jak budowa drogi na waszej ulicy, ławeczek, podjazdów dla wózków albo nieco mniejszych np. związanych miłym zakątkiem albo miejscem do spotkań, organizacją imprez kulturalnych czy sportowych, spotkań,  warsztatów, pikników czy potańcówek.

Inicjatywa może  dotyczyć:

  • działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, w szczególności budowy, rozbudowy lub remontów dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury
  • działalności charytatywnej
  • podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
  • działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego
  • kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego
  • promocji i organizacji wolontariatu
  • edukacji, oświaty i wychowania
  • działalności w sferze kultury fizycznej i turystyki, w tym wspierania i upowszechniania kultury fizycznej oraz turystyki i krajoznawstwa
  • ochrony przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach, a także ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego
  • porządku i bezpieczeństwa publicznego.

JAK TO ZROBIĆ?

  • Zgłaszasz pomysł do urzędu gminy/urzędu miasta i deklarujesz  udział mieszkańców w  jego realizacji

NAPISZ

! co chcecie zrobić - opisz swój pomysł i kto go chce realizować

! czego potrzebujecie  od władz lokalnych np. materiałów,  lokalu, miejsca, usług, itp.

! co dają mieszkańcy np: wkład rzeczowy,  wkład finansowy lub praca społeczna

  • Jeżeli pomysł zgłasza większa grupa wszyscy podpisują się pod wnioskiem. Mogą też wskazać określoną osobę, osoby do kontaktu z urzędem.
  • Urząd informuje o swojej decyzji
  • Podpisujecie umowę z samorządem, określającą kto co zrobi

... i realizujecie swój pomysł

  • zdjęcia seniorzy 1 www