Akcja: Pierwsza Pomoc z seniorami
Akcja: Pierwsza Pomoc z seniorami
Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i Grupa Wsparcia dla seniorów zapraszają osoby w wieku 60+ na spotkania informacyjno-prawne i prozdrowotne w ramach projektu pn: „Akcja: Pierwsza Pomoc z seniorami”.
W naszym projekcie oferujemy:
- warsztaty z pierwszej pomocy z instruktorem kwalifikowanej pierwszej pomocy dla 45 osób
- możliwość uzyskania wiedzy i pomocy prawnej dotyczącej praw i obowiązków obywateli
- rozmowy z prawnikiem (adwokatem i radcą prawnym)
- wymianę doświadczeń i nawiązanie nowych znajomości
- ciekawe rozmowy podczas poczęstunku kawowego
- poradnik filmowy o pierwszej pomocy
- informator prawny
- warsztaty z mediacji dla Grupy Wsparcia dla Seniorów
INFORMATOR PRAWA PACJENTA
WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY
Warsztaty z pierwszej pomocy w Kosmowie (10.10.2024r.), Moniatyczach (11.10.2024r.) i Matczu (17.102014r.) Uczestniczyli seniorzy, w tym członkowie Grupy Wsparcia dla Seniorów i KGW.
Warsztaty przeprowadził ratownik medyczny/Instruktor Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy PIOTR SENDECKI.
Wstęp prawny zrobiły radczyni prawna Małgorzata Dąbek i adwokatka Magdalena Kusik-Balicka.
Łącznie wzięło udział 45 osób
WARSZTATY Z MEDIACJI
WARSZTATY Z MEDIACJI dla Grupy Wsparcia dla Seniorów (19.07.2024r.) Uczestniczyli: Teresa, Janusz i Monika. Prowadziła radczyni prawna-mediatorka Małgorzata Dąbek. Intensywne 2 godziny ciekawych doświadczeń i inspirujących wniosków.
- Obowiązek pomocy poszkodowanym
- Krzywda przy udzielaniu pierwszej pomocy
- Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym
- Pierwsza pomoc na miejscu wypadku
-
Obowiązek pomocy poszkodowanym
Pomoc znajomym czy rodzinie jest dla nas oczywista. Musimy jednak zdawać sobie sprawę również z tego, że istnieje prawny obowiązek udzielania pomocy każdej osobie znajdującej się w sytuacji niebezpieczeństwa.
Jednak nie chodzi o udzielenie pomocy kosztem własnego życia albo zdrowia. Poza tym, zawsze pierwszym krokiem i najważniejsza zasadą przy udzielaniu pomocy innym jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo.
Pomocy powinien udzielić każdy dorosły – przy czym w Polsce dotyczy to też osób, które ukończyły 17 rok życia — ponieważ ponoszą oni odpowiedzialność karną podobnie, jak dorośli, mogą stanąć przed sądem i być skazani.
Pamiętajmy! Nieudzielenie pomocy poszkodowanemu to przestępstwo, za które grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Obowiązek udzielania pomocy zachodzi wówczas, gdy ktoś znajduje się w stanie bezpośredniego niebezpieczeństwa czyli takiego, które zagraża jego życiu lub zdrowiu, a nasza odpowiedzialność za poszkodowanego ustaje z chwilą podjęcia działań przez służby ratunkowe.
Więcej opowiemy na spotkaniach informacyjno-prawnych, na które serdecznie zapraszamy.
ZAPISY:
Telefonicznie pod numerem +48605085714
albo
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. -
Krzywda przy udzielaniu pierwszej pomocy
Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie, której życie lub zdrowie jest bezpośrednio zagrożone spoczywa na każdym z nas. Co jednak jeśli podczas udzielania pierwszej pomocy zrobimy poszkodowanemu krzywdę lub wyrządzimy inną szkodę?
Prawo wyłącza odpowiedzialność za nieumiejętne udzielenie pomocy. Oznacza to, że jeśli ratownik-amator złamie poszkodowanemu żebra w czasie resuscytacji, nie odpowie za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której nieprawidłowe działanie będzie umyślne albo w oczywisty sposób niezgodne z zasadami znanymi każdemu przeciętnemu człowiekowi.
Nie bójmy się również np. zniszczyć komuś ubranie czy wybić szybę w samochodzie, osoba udzielająca pierwszej pomocy nie poniesie za to odpowiedzialności. Osoba ratująca może poświęcić dobra osobiste innej osoby, inne niż życie lub zdrowie, a także dobra majątkowe w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli będzie działała w dobrych intencjach i z zachowaniem pewnych elementarnych zasad. Za nieuprawnione może np. zostać uznane wybicie szyby w samochodzie bez uprzedniego sprawdzenia, czy nie da się otworzyć drzwi.
Osoba udzielająca pomocy może otrzymać zwrot kosztów akcji ratowniczej czy innych strat. W sytuacji gdy np. przekaże swoje ubranie poszkodowanemu, które to potem zostanie trwale pobrudzone krwią to ma uprawnienie do żądania naprawienia szkody od Skarbu Państwa reprezentowanego przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce powstania szkody.
Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem filmowym dotyczącym kwestii pomocy poszkodowanym:
Więcej opowiemy na spotkaniach informacyjno-prawnych, na które serdecznie zapraszamy.
ZAPISY:
Telefonicznie pod numerem +48605085714
albo
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. -
Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym
Zatrzymanie się na miejscu wypadku drogowego jest obowiązkiem przewidzianym przepisami prawa, nawet jeśli zgłosiliśmy zdarzenie odpowiednim służbom ratowniczym, zaś brak pozostania na miejscu zdarzenia powoduje, że narażamy się na odpowiedzialność karną za przestępstwo nieudzielenia pomocy z art. 162 § 1 kodeksu karnego, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.
Podkreślić należy, że samo zatrzymanie się na miejscu wypadku nie jest wystarczające, gdyż należy podjąć działania ratunkowe, zmierzające do uchylenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ofiary wypadku.
Natomiast w sytuacji, gdy kierujący pojazdem uczestniczy w wypadku drogowym ma on obowiązek:
- zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego
- przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku
- niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego
- podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
Natomiast jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
- udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję
- nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku
- do czasu przybycia na miejsce wypadku Policji i poddania go badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu powstrzymać się od spożywania alkoholu i środków działających podobnie do alkoholu
- pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
Więcej opowiemy na spotkaniach informacyjno-prawnych, na które serdecznie zapraszamy.
Zapraszamy do kontaktu:
Stowarzyszanie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel.: +48605085714
-
Pierwsza pomoc na miejscu wypadku
CO ROBIĆ NA MIEJSCU WYPADKU KROK PO KROKU
Jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy nie zwlekaj z jej udzieleniem. Często to sekundy decydują o ludzkim życiu.
Oceń sytuację
Zadbaj o bezpieczeństwo – własne, poszkodowanego oraz świadków zdarzenia
Jeśli miejsce zdarzenia stanowi zagrożenie lub nie masz możliwości zadbania o swoje bezpieczeństwo, nie podchodź do poszkodowanego, ale niezwłocznie wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy:
- 112 – numer alarmowy wspólny dla wszystkich służb
- 999 – Pogotowie Ratunkowe - w Polsce dzwoń od razu pod ten numer! Wówczas najszybciej zostanie wysłana pomoc
- 998 – Straż Pożarna
- 997 – Policja
Poproś o pomoc obecnych na miejscu ludzi – wyraźnie zwróć się do konkretnej osoby/osób,
Jeśli na podstawie obserwacji poszkodowanego ustalisz, że istnieje zagrożenie dla jego zdrowia lub życia, wezwij służby ratunkowe
Oceń stan poszkodowanego
- Załóż rękawiczki ochronne, jeśli ich nie masz wykorzystaj np. dostępną folię, zwłaszcza w obecności krwi. Unikaj kontaktu z wydzielinami poszkodowanego
- Delikatnie potrząśnij poszkodowanego za ramiona
- Głośno zapytaj: „Czy wszystko w porządku?” "jeżeli nie odpowie, "sztyrchnij" a następnie uszczypnij w ucho - osoba nieprzytomna nie reaguje na ból!
- Jeśli poszkodowany jest przytomny i reaguje:
- zostaw go w pozycji, w której się znajduje, o ile nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo
- zapytaj co się stało, co mu dolega, na co choruje
- w razie potrzeby wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy
- regularnie, do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego, oceniaj stan poszkodowanego
5. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie reaguje:
- jeśli widzisz w drogach oddechowych ciała obce i zanieczyszczenia – usuń je
- odchyl poszkodowanemu głowę i wysuń żuchwę do przodu - udrożnisz wówczas drogi oddechowe i może zacznie oddychać samodzielnie
- sprawdź czy poszkodowany oddycha – przyłóż na 10 sekund policzek do jego ust, tak być mógł usłyszeć i wyczuć oddech oraz obserwować czy unosi się jego klatka piersiowa
- jeśli oddech jest prawidłowy: ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (bocznej), wezwij zespół ratownictwa medycznego i regularnie oceniaj jego stan
- jeśli oddech jest nieprawidłowy (rzadki, nieregularny) lub brak – wezwij zespół ratownictwa medycznego, wykonaj zewnętrzny masaż serca/oddechy ratownicze, użyj automatycznego defibrylatora, jeśli jest dostępny - nie bój się defibrylator "powie" co i kiedy robić
WAŻNE! NIE przerywaj masażu serca i oddechów do momentu przejęcia poszkodowanego przez służby ratownicze, nie przyjazdu, ale momentu gdy podejdzie ratownik i powie "przejmuję pacjenta".
Zachowaj spokój. Jeśli nie wiesz jak sobie poradzić, od razu wezwij pomoc.
Projekt realizowany z grantu w kwocie 13580 zł w ramach konkursu pn.: "Regranting Organizacji Poradniczych" udzielonego przez Fundację Klaster Innowacji Społecznych.