Skip to main content

Kontakty z wnukami

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i nieformalna Grupa Wsparcia dla seniorów zapraszają w dniu 7 i 8 listopada osoby w wieku 60+ na spotkania informacyjno-prawne w Hrubieszowie w ramach projektu pn: „Grupa Wsparcia. Seniorzy z SIW”.

Na spotkaniu możesz liczyć na:

• możliwość uzyskania wiedzy i pomocy prawnej między innymi w sprawach: spadkowych, w tym wydziedziczenia, sprawach rodzinnych, ochrony przed oszustwami, sprzedaży na odległość, sprzedaży na spotkaniach promocyjnych, praw kupujących i inne
• rozmowy z prawnikiem (adwokatem i radcą prawnym)
• rozmowy z psychologiem
• wsparcie w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego oraz w uzyskaniu nieodpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej
• wymiany doświadczeń i informacji na tematy prawne
• możliwość nawiązania nowych kontaktów i znajomości
• ciekawe rozmowy i poczęstunek kawowy
• informatory prawne.


Kontakty z wnukami

Czy dziadkowie mają prawo do kontaktów z wnukiem? Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki? Te i wiele innych pytań często pojawia się jako pokłosie rozwodu małżonków. Dziadkom niekiedy ciężko jest odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji. Zdarza się również tak, że jedno z rodziców próbuje ograniczać kontakt dzieci z rodzicami ex-małżonka. 

Kwestię prawa dziadków do utrzymywania kontaktu ze swoimi wnukami regulują wprost przepisy kodeksu cywilnego i rodzinnego. Przepisy dotyczące regulacji kontaktów rodzica z dzieckiem stosuje się odpowiednio również do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.

Zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice zabraniają lub utrudniają dzieciom kontakty z dziadkami. Dlatego w takiej sytuacji, dziadkowie mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o ich uregulowanie. We wniosku o uregulowanie kontaktów dziadkowie powinni wskazać proponowany przez nich sposób i terminy kontaktów.

Sposób uregulowania kontaktów dziadków z wnukami uzależniony jest od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą m.in.: wiek dziecka, odległość miejsca zamieszkania dziecka od miejsca zamieszkania dziadków czy też związek emocjonalny dziadków z dzieckiem. Każdorazowo decyzja należy do sądu, który powinien kierować się naczelną zasadą prawa rodzinnego – czyli zasadą uwzględniania zawsze dobra dziecka. 

Więcej o kwestiach dotyczących prawa rodzinnego opowiemy na spotkaniach informacyjno-prawnych, na które serdecznie zapraszamy.

Spotkania odbędą się w grupach po ok. 15 osób w Hrubieszowie w dniu 7 i 8 listopada.

Liczba miejsc ograniczona. 

ZAPISY:

Telefonicznie pod numerem:

+ 48 605085714, 

albo

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności — Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Poradniczych